ბათუმის ბულვარი გარემოს დაცვის მიმართულებით კიდევ ერთ საერთაშორისო პროექტში ჩაერთვება
საზოგადოებაში ცნობიერების კიდევ უფრო ამაღლების მიზნით, ბათუმის ბულვარსა და „ქალთა საერთაშორისო სანაოსნო და სავაჭრო ასოციაცია“ -ს (WISTA GEORGIA) შორის ხელი მოეწერა ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმს.
მემორანდუმი ითვალისწინებს EMBLAS PLUS-ის მხარდაჭერით და ევროკავშირის დაფინანსებითსაზღვაო ნარჩენების მართვის პროექტის განხორციელებას.მემორანდუმს ხელი მოაწერეს ბათუმის ბულვარის დირექტორმა ირაკლი ჯინჭარაძემ და ასოციაცია WISTA Georgia-ს პრეზიდენტმა ლალი ხვედელიძემ.
ბათუმის ბულვარის დირექტორის ირაკლი ჯინჭარაძის თქმით, ბოლო პერიოდში ბათუმის ბულვარი აქტიურად ერთვება გარემოსდაცვითი კუთხით არსებულ ღონისძიებებსა და პროექტებში. „ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ბათუმის ბულვარის ორგანიზებით არაერთი საგანმანათლებლო ხასიათის ღონისძიება ჩატარდა. სულ ახლახანს ბათუმის ბულვარი გახდა მსოფლიოს გარემოსდაცვითი საგანმანათლებლო ფონდის ოფიციალური წევრი-პარტნიორი, დაწყებულია პროგრამა „ლურჯ დროშაზე“ მუშაობა, რომელიც ბათუმის სანაპიროზე მაღალის სტანდარტის, ეკოლოგიურად სუფთა ნიშნულის მოპოვებას ისახავს მიზნად. დღევანდელი მემორანდუმიც არის ერთგვარი გაგრძელება ჩვენს მიერ დასახული პრიორიტეტების, ამიტომაც დიდი სიამოვნებით ჩავერთეთ WISTA Georgia-ს მიერ შემოთავაზებულ პროექტში და მზად ვართ მონაწილეობა მივიღოთ გარემოს დაცვის მიმართულებით დაგეგმილ ყველა აქტივობაში“ - განაცხადა ირაკლი ჯინჭარაძემ.
საზღვაო ნარჩენების მართვის პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია რამდენიმე აქტივობა, როგორიცაა საქართველოს სანაპირო ზოლის ზოგიერთი ტერიტორიის ნარჩენებისგან გაწმენდა,ასევე, შავი ზღვის დაცვასთან დაკავშირებით სემინარების ჩატარება.
როგორც ასოციაცია WISTA Georgia-ს წარმომადგენლები აცხადებენ, პრობლემის აქტუალობიდან გამომდინარე, შესაძლებელია სრულიად მარტივად - სმარტფონებში შესაბამისი აპლიკაციის მეშვეობით, საქართველოს სანაპირო ზოლზე აღმოჩენილი ნარჩენების იდენტიფიცირება. აღნიშნული აპლიკაციით მოპოვებული ინფორმაციის შედეგად, მომზადდება შესაბამისი ანგარიში, რაც სამომავლოდ გაამარტივებს სანაპირო ზოლზე ზიანის მომტანი ნარჩენების რაოდენობის შემცირებას.

Batumi Boulevard will be involved in one more international project in the field of environmental protection
Batumi Boulevard continues to work in the field of environmental protection.
To further raise public awareness, a Mutual Cooperation Memorandum was signed between Batumi Boulevard and Women's International Shipping & Trading Association (WISTA GEORGIA).
The Memorandum envisages the implementation of the Maritime Waste Management Project with the EMBLAS PLUS support and EU funding. The Memorandum was signed by Director of Batumi Boulevard Irakli Jincharadze and President of the Association WISTA Georgia Lali Khvedelidze.
According to Irakli Jincharadze, director of Batumi Boulevard, Batumi Boulevard has been actively involved in environmental activities and projects lately. “A number of educational events were organized by Batumi Boulevard to raise awareness. Batumi Boulevard has recently become an official member-partner of the Foundation for Environmental Education, a work on the Blue Flag program, aimed at achieving a high standard, environmentally friendly benchmark on the Batumi coast has begun. Today's Memorandum is also a continuation of the priorities set by us, so we are very pleased to be involved in the project proposed by WISTA Georgia and are ready to take part in all activities planned in the field of environment protection, ”said Irakli Jincharadze.
Within the framework of the Maritime Waste Management Project, several activities are planned, such as removing waste from some areas of the Georgian coastline, as well as conducting seminars on the protection of the Black Sea.
As representatives of WISTA Georgia Association say, due to the actuality of the problem, it is possible to easily identify the waste found on the coast of Georgia through a smartphone application. As a result of the information obtained through this application, an appropriate report will be prepared, which will in the future simplify the reduction of the amount of harmful waste on the coast.