ადაპტირებული გარემოს მოწყობა ბათუმის ბულვარში
პროექტის აღწერა: 2019 წელს ბათუმის ბულვარის სანაპირო ზოლი შშმ პირთათვის ადაპტირებული იქნება. მიმდინარე წელს, სსიპ ბათუმის ბულვარმა ადაპტირებული ინფრასტრუქტურის პროექტების განხორცილებაზე ელექტრონული ტენდერი გამოაცხადა.
ტურისტული სეზონისათვის სანაპირო ზოლზე ადაპტირებული პლაჟზე გადასასვლელი ხის ბილიკები, საშხაპე და გამოსაცვლელის მოწყობა იგეგმება. ასევე, დაგეგმილია ადაპტირებული საპირფარეშოებისა ეტლით მოსარგებლე პირებისათვის ზღვაში შესასვლელი ტივტივა ეტლების დამონტაჟდება, სადაც შშმ პირებს ზღვაში შესვლა დამოუკიდებლად შეეძლებათ.
პროექტის მიზანია: ინკლუზიური ტურიზმის ხელშეწყობა/განვითარება, რაც მოიცავს ზღვისპირა პარკის ადაპტირებასა და შშმ პირთათვის თანაბარ ხელმისაწვდომობას ბულვარში არსებულ ინფრასტრუქტურაზე.
პროექტის შესრულების განრიგი/ბიუჯეტი
ელექტრონული ტენდერი ხის გადასასვლელი საფეხმავლო ტრანსფორმირებადი ბილიკის მოწყობაზე - ბათუმის ბულვარში სანაპიროზე გადასასვლელი ადაპტირებული ბილიკები მოეწყობა. ხის კონსტრუქციის ტრასნფორმირებადი ბილიკები 10 სხვადასხვა ლოკაციაზე დამონტაჟდება. გადასასვლელი ბილიკები სრულად იქნება ადაპტირებული შშმ პირთა და ეტლით მოსარგებლეთათვის. გასულ წელთან შედარებით, ბილიკების სიგანე 1,3 მეტრამდე გაიზარდა და მაქსიმალურად ზღვამდე მივა. ელ.ტენდერში გამარჯვებულია შპს „ზუკა“. აღნიშნულ კომპანიასთან ხელშეკრულება გაფორმდა მიმდინარე წლის 4 აპრილს, სამუშაოები 60 კალენდარული დღის ვადაში დასრულდება.
აღნიშნული პროექტის განხორციელებისათვის ბიუჯეტიდან 128 933-ლარი დაიხარჯება.
სანაპირო ზოლზე ადაპტირებული საშხაპისა და გასახდელის დამზადება/მონტაჟის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვა - ელ.ტენდერში გამარჯვებულია შპს. „NEW ENERGY“. ხელშეკრულება გაფორმდა მიმდინარე წლის 27 მარტს, სამუშაოები აპრილის თვის ბოლოს დასრულდება. შესყიდვისათვის ბულვარის ბიუჯეტიდან 19 949-ლარი დაიხარჯება.

Arrangement of an adapted environment on Batumi Boulevard
Project description: In 2019, the coastline of Batumi Boulevard will be adapted for people with disabilities. This year, the Batumi Boulevard LEPL announced an electronic tender for the implementation of adapted infrastructure projects.
For the tourist season, it is planned to arrange wooden paths, showers and changing rooms on the adapted beach. Also, it is planned to arrange adapted toilets and floating beach wheelchairs for wheelchair users, which disabled people will be able to use independently.
The goal of the project is: promotion/development of inclusive tourism, which includes the adaptation of the seaside park and equal access for people with disabilities to the existing infrastructure on the boulevard.
Project execution schedule/budget
Electronic tender for the construction of a transformable wooden walkpath - adapted walkpaths will be arranged along the beach in Batumi Boulevard. Transformable paths of wooden construction will be installed in 10 different locations. Walkpaths will be fully adapted for people with disabilities and wheelchair users. Compared to last year, the width of the paths has increased to 1.3 meters and will reach the sea as far as possible. "Zuka" LLC is the winner of the e-tender. The contract with the mentioned company was signed on April 4 of this year, the works will be completed within 60 calendar days.